Czym są automaty sprzedające?

Automaty sprzedające najprościej rzecz mówiąc to nowoczesne maszyny, które umożliwiają sprzedaż takich artykułów jak np.: kawa, posiłki, różnorodnych artykuły higieniczne, czy pampersy dla dzieci. Nowoczesne automaty sprzedażowe posiadają przeważnie możliwość wrzucania monet albo przyjmowania banknotów. W ostatnim czasie na naszym rynku pojawiły się również automaty, które sprawnie obsługują karty kredytowe albo oferują kompleksową sprzedaż za pomocą płatnych sms-ów.

Jakie produkty najczęściej oferują automaty sprzedające? Automaty w dzisiejszych czasach mogą sprzedawać bardzo różnorodne produkty. Najczęściej są to jednak napoje, słodkości, gorąca kawa lub herbata albo artykuły higieniczne (podpaski, prezerwatywy, pampersy itp.), które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w publicznych toaletach. Na świecie można spotkać nowoczesne automaty sprzedażowe, które oferują książki, świeże mięso, filmy DVD, gorącą pizzę, a nawet buty. Warto wspomnieć również i o tym, że można spotkać się z automatami w których to sprzedawane są sztabki złota, a nawet żywe kraby.
Automaty sprzedające w Polsce

W naszym kraju jeżeli chodzi o automaty sprzedażowe, to można śmiało powiedzieć, że jest ich stosunkowo niewiele, zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę wiele innych europejskich państw. Według najnowszych danych w Polsce dostępnych jest obecnie około 40 000 maszyn sprzedających. Na naszym krajowym rynku bardzo dobrze radzi sobie sprzedaż szpitalnego obuwia oraz odzieży ochronnej. W niektórych miastach można spotkać urządzenia, które oferują sprzedaż zdecydowanie mniej popularnych produktów takich jak np. pamiątkowe medale, pocztówki czy wiele innych drobnych pamiątek lokalnych. W Polsce branża vendingowa rozwija się w bardzo szybkim tempie, a według prognoz specjalistów tempo rozwoju na przestrzeni najbliższych lat jeszcze się poprawi.