Wszystko co powinieneś wiedzieć o xenonach

Xenony jest to system świetlny stosowany w samochodach. Spełniają rolę światła mijania lub drogowego i mijania równolegle. Jednak najlepiej sprawdza się w światłach mijania. Aby uzyskać jej całkowitą sprawność i jasność potrzebne jest kilka sekund. Dlatego w światłach drogowych,gdzie często trzeba je włączać i wyłączać sprawdzą się w 100%. Jest to najnowocześniejsza technologia oświetlenia w motoryzacji. Dotychczas najczęściej stosowane są światła halogenowe.

 

Jednak wixenon-porownanieększość energii dostarczanej zamieniana jest w ciepło, tylko niewielka część w światło. Do tego żarówki szybko ulegają zużyciu, powodując osłabienie świateł. Często  się przepala i konieczna jest wymiana żarówki. W reflektorach xenonowych nie ma żarówek. Źródłem światła jest tutaj palnik wyładowczy, czyli bańka szklana, posiadająca dwie elektrody i wypełniona gazem szlachetnym ksenonem. Do dostarczeniu napięcia elektrodom zostaje wytworzony łuk elektryczny o bardzo silnym świetle i białej barwie. Podczas jazdy często wydaje nam się, że jest koloru niebieskiego lub nawet fioletowego. Natężenie jest trzykrotnie większe niż w przypadku żarówki halogenowej, natomiast pobór prądu jest o 1/3 mniejszy. Światło idealnie sprawdza się w nocy, podczas trudnych warunków atmosferycznych, deszczu czy śniegu.

 

xenony_tomgsi_01 Mamy większą i lepszą widoczność, dzięki odpowiednio mocnemu światłu. Dają zimne światło, dzięki czemu oczy kierowców nie męczą się tak bardzo jak przy innych oświetleniach. Jednak w naszym kraju zamontowanie ich nie jest do końca takie łatwe. Aby móc legalnie zamontować xenony, powinny posiadać homologacje. W każdym innym przypadku jest to nielegalne i niebezpieczne. Każdy samochód posiada reflektory, które są przystosowane do pracy z danym oświetleniem. Jednak zamontowanie innego rodzaju wiąże się z zatrzymaniem dokumentu rejestracyjnego, skierowaniem samochodu na kontrolne badania techniczne, a także kilkuset złotowym mandatem. Zamontowanie xenonów w nieodpowiedni sposób, może powodować przeciążenia napięcia, co wiąże się z nieprawidłowym działaniem samochodu.