Kurtki narciarskie – funkcjonalność

Sporty zimowe wymagają dobrze dobranej odzieży. Kurtka narciarska to podstawowy element stroju. Wybór modeli jest olbrzymi. Dlatego warto jest przefiltrować oferty pod względem funkcjonalności. Kurtka na narty musi zapewniać kompromis między komfortem termicznym a swobodą ruchów. Ponadto winna umożliwiać bezpieczny transport niezbędnych rzeczy. Poczucie ciepła wynika z: wiatroszczelności, wodoodporności, izolacji termicznej oraz zdolności odprowadzania wilgoci. 

Czym wyróżniają się najlepsze kurtki na narty

Dobre kurtki narciarskie wcale nie muszą zapewniać wszystkich tych elementów. Jest to kwestia kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, a ciężarem odzieży. Większa waga kurtki utrudnia ruchy. Dlatego sprzęt z wyższej półki zazwyczaj chroni przed wiatrem i wodą oraz doskonale radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. W takim wypadku izolację termiczną należy zapewnić dodatkowymi warstwami. Jest to rozwiązanie elastyczne. Zestaw można dopasować do panujących warunków. Niektórzy producenci oferują tzw. kurtki 3 w 1. Podpinka wówczas stanowi samoistną bluzę, którą można odpiąć i korzystać z niej osobno. Najdroższe modele to kurtki stosowane jako ostatnia warstwa. Są bardzo lekkie, dobrze dopasowane do ciała, ale skrojone tak, by pozostawić swobodę ruchów. Producenci często posługują się oznaczeniami: 2L, 2.5L oraz 3L. Czym niższa cyfra, tym kurtka jest lżejsza, bo pozbawiona kolejnych warstw. Niekoniecznie jest to korzystne, bo wpływa na wytrzymałość membrany.

Kurtki narciarskie i bezpieczeństwo dla naszych akcesoriów 

Kurtka na narty winna zapewnić również możliwość bezpiecznego transportu: telefonu, karnetu, kluczy lub karty do samochodu. Telefon nie powinien być umieszczony w kieszeni z karnetem, ponieważ karta może ulec uszkodzeniu z powodu pola magnetycznego. Należy go transportować tak, by w razie upadku nie uszkodził naszego ciała oraz w łatwo dostępnym miejscu, aby szybko go wydobyć. Ważne jest zatem przyjrzenie się ilości kieszeni, ale także ich rozłożeniu, pojemność oraz zabezpieczeniu przed wilgocią.

Nie istnieje uniwersalna kurtka narciarska.